2015

LONGTRACK WORLD CHAMPIONSHIP – QUALI

20.Juni

 

Place Name Points
1. Jörg Tebbe 27
2. Josef Franc 24
3. Glen Phillips 22
4. Matthias Kröger 15
5. Bernd Diener 15
6. Theo Di Palma 14
7. Jerome Lespinasse 13+4
8. Richard Wolff 13+3
9. Andrew Appleton 12
10. Alexandre Dubrana 7
11. Jesse Mustonen 6
12. Rodney McDonald 6
13. Michal Dudek 4
14. Roman Čejka 1
15. Michal Škurla 1
16. Renat Gafurov 0

 

FIM Referee – Christina Turnbull

 

2014

LONGTRACK WORLD CHAMPIONSHIP – CHALLENGE

9.August

 

Place Name Points
1. Jannick de Jong 24
2. Jörg Tebbe 22
3. Martin Smolinski 19
4. Theo Pijper 19
5. Josef Franc 16
6. Glen Phillips 16
7. David Howe 12
8. Mathieu Tresarrieu 12
9. Stephane Tresarrieu 11
10. Enrico Janoschka 9
11. Dirk Fabriek 7
12. Jerome Lespinasse 6
13. Paul Cooper 3
14. Gabriel Dubernard 3
15. Henry van der Steen 1

 

FIM Referee – Chris Durno

 

2013

LONGTRACK WORLD CHAMPIONSHIP – QUALI

24.August

 

Place Name Points
1. Erik Riss 27
2. Josef Franc 27
3. Andrew Appleton 21
4. Richard Wolff 19
5. Theo Di Palma 19
6. Sjoerd Rozenberg 15+4
7. Markus Eibl 15+3
8. Joel Nyström 15+2
9. Nadine Frenk 12
10. Rene Lehtinen 12
11. Raymon Woortman 10
12. Guillaume Gomblon 8
13. Marcel Dachs 7
14. Simo Pulli 7
15. Karel Kadlec 5
16. Charlie Saunders 3
17. Jan Boháč 3
18. Cory Gathercole 0

 

FIM Referee – Jim Lawrence

 

2012

LONGTRACK WORLD CHAMPIONSHIP – CHALLENGE

22. September

Place Name Points
1. Aki Pekka Mustonen 25+5
2. Aleš Dryml 25+4
3. Jannick de Jong 21+5
4. Jeffrey Woortman 21+4
5. Stephan Katt 20
6. Richard Hall 20
7. Richard Wolff 18
8. Glen Phillips 16
9. Herbert Rudolph 13
10. Dirk Fabriek 10
11. Michael Hádek 9
12. Joel Nyström 7
13. Theo Di Palma 6
14. Nick Lourens 5
15. Richard De Biasi 4
16. Stéphane Tresarrieu 2
17. Gabriel Dubernard 1
18. Karel Kadlec 1

FIM Referee – Marek Wojaczek

 

2011

LONGTRACK WORLD CHAMPIONSHIP – FINAL 1

12. Juni

 

Place Name Points
1. Martin Smolinski 22
2. Richard Speiser 21
3. Stephan Katt 23
4. Herbert Rudolph 19
5. Matthias Kröger 17
6. Jörg Tebbe 17
7. Joonas Kylmäkorpi 15
8. Mathieu Tresarrieu 15
9. Theo Pijper 13
10. Josef Franc 12
11. Jerome Lespinasse 11
12. Andrew Appleton 11
13. Dirk Fabriek 7
14. Richard Wolff 6
15. Stephane Tresarrieu 5
16. Aki Pekka Mustonen 4
17. Richard Hall 2
18. Glen Philips 2

 

2010

LONGTRACK WORLD CHAMPIONSHIP – FINAL 5, WORLD FINAL

18.September

 

Place Name Points
1. Stephan Katt 27
2. Andrew Appleton 24
3. Herbert Rudolph 27
4. Jörg Tebbe 20
5. Josef Franc 19
6. Glen Phillips 15
7. Mathias Kröger 12
8. Theo Pijper 12
9. Enrico Janoschka 11
10. Mathieu Tresarrieu 9
11. Jerome Lespinasse 8
12. Dirk Fabriek 8
13. Joonas Kylmäkorpi 7
14. Richard Speiser 5
15. Jannick de Jong 3
16. Richard Wolff 2
17. Jan Pape 2
18. Vladimir Trofimov 2

 

2009

LONGTRACK WORLD CHAMPIONSHIP – FINAL 1

20Juni

 

Place Name Points
1. 1. Gerd Riss 30
2. 2. Dirk Fabriek 22
3. 3. Mathias Kröger 19
4. 4. Glen Philips 17
5. 5. Theo Pijper 19
6. 6. Jörg Tebbe 17
7. 7. Andrew Appleton 14
8. 8. Joonas Kylmäkorpi 14
9. 9. Alessandro Milanese 12
10. 10. Jannick de Jong 12
11. 11. Stephane Tresarrieu 11
12. 12. Richard Hall 9
13. 13. Bernd Diener 9
14. 14. Mathieu Tresarrieu 6
15. 15. Pavel Ondrašík 5
16. 16. Zdeněk Schneiderwind 5
17. 17. Richard Wolff 3
18. 18. Paul Cooper 1

 

2008

LONGTRACK WORLD CHAPMPIONSHIP – FINAL 1

24.Mai

 

Place Name Points
1. Daniel Bacher 18
2. Gerd Riss 17
3. Glen Philips 14
4. Zdeněk Schneiderwind 17
5. Sirg Schützbach 14
6. Joonas Kyllmäkorpi 19
7. Dirk Fabriek 11
8. Andrew Appleton 14
9. Theo Pijper 11
10. Enrico Janoschka 7
11. Mathias Kröger 10
12. Herbert Rudolph 9
13. Stephan Katt 4
14. Richard Wolff 4
15. Jannick de Jong 4
16. Daniel Rath 3
17. Pavel Ondrašík 2
18. Erik Eijbergen 2

 

2007

LONGTRACK WORLD CHAMPIONSHIP – QUALI

5.Mai

 

Place Name Points
1. Daniel Bacher 20
2. Zdeněk Schneiderwind 18
3. Erik Eijbergen 16
4. Benjamin Hegener 19
5. Otto Niedermeier 16
6. Kenneth Borgenhaug 12
7. Pavel Ondrašík 12
8. Vladimir Trofimov 9
9. Mikko Rahko 8
10. Alessandro Milanese 12
11. Mitch Godden 11
12. Markus Helin 5
13. Marius Rokeberg 4
14. Philippe Ostyn 4
15. Sjoerd Rozenberg 5
16. Shane Colvin 5
17.  Jerome Cottier 1
18. Steve Braidford 2

 

 

1998 – semifinále                      Gerd Riss

1997 – finále                             Tommy Dunker

1996 – semifinále                      Bernd Diener

1995 – čtvrtfinále                       Andy Bössner

1994 – finále                              Simon Wigg

1993 – semifinále                       Aleš Dryml st.

1992 – semifinále                       Marcel Gerhard

1991 – finále                               Gerd Riss

1990 – semifinále                        Mario Trupkovič

1989 – finále                                Simon Wigg

1988 – čtvrtfinále                          Marcel Gerhard

1987 – semifinále                          Karl Maier

1986 – semifinále                          Alois Wiesböck

1985 – čtvrtfinále                          Jiří Štancl

1984 – čtvrtfinále                          Aleš Dryml st.

1983 – finále                                Shaw Moran

1982 – čtvrtfinále                          Hans Nielsen

1981 – čtvrtfinále                          Jiří Štancl

1979 – finále                                 Alois Wiesböck

1978 – semifinále                          Alois Wiesböck

1977 – čtvrtfinále                          Ivan Mauger

1976 – finále                                 Ivan Mauger

1975 – semifinále                          Ivan Mauger

1974 – semifinále                          Anders Michanek

1973 – rozjížďka                           Josef Angermüller

1972 – 1.MS – rozjížďka               Rudolf Kastl